Jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia w pracy?

Go back

“Doceniamy Twoją pracę i wiemy, jak bardzo się starasz. Dlatego zdecydowaliśmy, że przyznamy Ci podwyżkę”. Brzmi, jak sen? Dla większości pracowników – niestety, tak – to tylko marzenie.

W zdecydowanej większości przypadków do takich rozmów o podwyżce praktycznie NIGDY nie dochodzi. Dlaczego? Z perspektywy pracodawców lub przełożonych – sprawa wydaje się niezwykle prosta. Skoro pracownik sam nie wychodzi z inicjatywą podwyżki, to po co mają to robić i narażać się na dodatkowe koszty?

Jakie płyną z tego wnioski? Jeżeli chcesz zarabiać więcej – zawsze masz dwa wyjścia.

#1 Zaaranżuj rozmowę i poproś o podwyższenie swojej pensji.

#2 Poszukaj innego pracodawcy, który jest w stanie zapewnić Ci satysfakcjonujące wynagrodzenie.

W tym poradniku skupimy się na opcji numer jeden. Jak to zrobić, aby podnieść swoje szanse na otrzymanie oczekiwanej i zasłużonej podwyżki? Sprawdź, jak przygotować się do negocjacji, a następnie odbyć rozmowę o na temat zwiększenia wynagrodzenia.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce pensji?

Jeżeli cały proces ma zakończyć się powodzeniem (czytaj: uzyskaniem akceptacji na zwiększenie Twojego wynagrodzenia), najpierw musisz się odpowiednio do niego przygotować. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy.

Kluczowy krok wymaga od Ciebie zebrania informacji, które staną się ważnymi argumentami podczas negocjacji.

Po pierwsze – zastanów się, czy i dlaczego w ogóle zasługujesz na podwyżkę. Przesłankami do tego mogą być takie czynniki, jak:

  • Doświadczenie – pracujesz w danej organizacji od kilku lub kilkunastu lat.
  • Wiedza i umiejętności – cały czas się szkolisz i zdobywasz nowe kwalifikacje, które wpływają na jakość Twojej pracy.
  • Obowiązki – co chwilę dochodzą Ci nowe zadania, które musisz realizować w ramach tego samego stanowiska.
  • Wyniki – prowadzisz kluczowe projekty lub osiągasz efekty, na których Twoja firma realnie zyskuje.

Po drugie – zbierz informacje na temat finansów i warunków zatrudnienia z Twojej branży i Twojego otoczenia. W tym aspekcie zwróć szczególną uwagą na takie obszary, jak:

  • Sytuacja w Twojej firmie – np. zarobki osób, które zajmują się podobnymi rzeczami.
  • Sytuacja na rynku – inflacja, wzrosty płac w innych firmach czy wreszcie – konkurencyjność (np. wzrost zapotrzebowania na specjalistów takich, jak Ty).

Jakich argumentów użyć, aby otrzymać upragniony wzrost pensji?

Jeżeli myślisz, że Twoja prośba o podwyżkę natychmiast spotka się z super przyjęciem i równie ekspresową akceptacją, to… musimy Cię zmartwić. Prawdopodobieństwo tego jest bardzo, ale to bardzo małe. Istnieje za to spora szansa, że Twój przełożony wytoczy całą serię “wymówek”, które będą miały za zadanie odwieźć Cię od tej prośby.

Mogą być one różne, dlatego Twoim zadaniem jest przygotować się na każdą (prawie) okoliczność. Na potrzeby tego artykułu przytoczymy sobie kilka najpopularniejszych, a zatem najbardziej popularnych opcji.

“Nie mamy pieniędzy na podwyżki”

“Masz za krótki staż w tej firmie”

“I tak zarabiasz dużo / najwięcej”

“Otrzymasz podwyżkę pod warunkiem… <i tutaj lista oczekiwań>”

Jak je “odbić” i przekonać pracodawcę?

Oto kilka punktów zaczepienia, które możesz wykorzystać w swojej argumentacji prośby o podwyższenie pensji.

  • Wyniki Twojej pracy – przygotuj zestawienie, w którym jasno pokażesz i uzasadnisz, jak Twoje działania przekładają się na zyski lub oszczędności w organizacji.
  • Twoje obowiązki – pokaż listę rzeczy, za które odpowiadasz. Dla lepszego uwypuklenia – możesz zestawić je z innymi osobami, które robią dużo mniej od Ciebie.
  • Zarobki w innych firmach – jeśli zarabiasz rażąco mniej niż osoby u konkurencji – po prostu to pokaż.

O ile podwyżki warto poprosić?

Niestety, na tak postawione pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczna kwota może bowiem wynikać z takich czynników, jak: Twoje doświadczenie czy kompetencje, sytuacja na rynku, kondycja finansowa organizacji, a nawet to, ile czasu minęło od Twojej ostatniej podwyżki.

W tej materii najczęściej stosuje się dwa podejścia:

  • Podwyżki o sztywne kwoty (tzw. fixed), czyli np. 500, 1000, 2000 złotych.
  • Podwyżki procentowe, czyli 5, 10, 15, 20% liczone od poziomu Twojego dotychczasowego wynagrodzenia.

Jeśli po takim “ćwiczeniu” nadal nie wiesz, na ile tak naprawdę możesz liczyć – skorzystaj z internetu. W sieci znajdziesz mnóstwo raportów oraz rankingów wynagrodzeń. Dodatkowo, możesz sprawdzić aktualne oferty pracy u konkurencji. Wiele firm coraz chętniej publikuje w swoich ogłoszeniach również informacje o oferowanym wynagrodzeniu.

Jak rozmawiać o podwyżce? Przebieg negocjacji – krok po kroku.

Załóżmy, że udało Ci się zebrać wszystkie kluczowe informacje, zgromadzić i przygotować argumenty, a także – określić, jaka kwota wynagrodzenia “extra” będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Co dalej? Naturalnie, pora na działanie!

#1 Przećwicz rozmowę “na sucho”

Przygotuj wszystkie informacje i potrenuj przed lustrem lub przy pomocy kogoś z Twoich bliskich. To ograniczy Twój stres, a dodatkowo pozwoli poprawić ewentualne braki i niedociągnięcia już podczas właściwego spotkania.

#2 Wybierz odpowiednią okazję na odbycie takiej rozmowy

Warto to zrobić wtedy, gdy naprawdę masz się czym pochwalić. Świetnie zrealizowany projekt, ponadprzeciętne wyniki kwartalne lub półroczne, a może przejęcie obowiązków współpracowników? To tylko kilka pomysłów, które mogą stać się cennym “punktem zaczepienia”.

#3 Ustal właściwy termin

Dopilnuj, aby Twój przełożony miał czas, aby spokojnie z Tobą porozmawiać. Zanim określicie dokładną datę i godzinę – uprzedź go, w jakiej sprawie chcesz się z nim spotkać.

#4 Negocjuj o podwyżkę

Opisz swoje stanowisko w tej sprawie, przytaczaj argumenty i po prostu rozmawiaj. Jeżeli udało Ci się “odrobić” wszystkie powyższe lekcje – jesteś na dobrej drodze, aby przekonać szefa do przyznania Ci wyższej pensji.

Co jeśli z negocjacji ws. podwyżki nic nie wyjdzie?

Niestety, realia w Polsce są bezlitosne. W zdecydowanej większości przypadków jedyną drogą uzyskania większego wynagrodzenia wcale nie jest poproszenie o niego aktualnego pracodawcy. Firmy podchodzą do tego z dużą rezerwą. Dlatego znacznie łatwiej uzyskać oczekiwaną pensję – po prostu zmieniając miejsce zatrudnienia.

Oczywiście, wcale nie musisz od razu decydować się na tak “drastyczny” krok. Powodów odmowy może być kilka, na przykład:

  • Twoją firmę czekają ważne inwestycje, przez które nie może wygospodarować środków na podwyżki albo Twój pracodawca planuje podwyżki, ale w innym terminie. W takich przypadkach być może wystarczy przesunąć swoje oczekiwania odrobinę w czasie.
  • Z drugiej strony brak zwiększenia wynagrodzenia może być uzasadniony Twoją postawą. Firma może stać na stanowisku, że zwyczajnie na to nie zasługujesz i musisz poprawić się w wybranych obszarach, aby wrócić do tego typu rozmowy w przyszłości.

W określonych okolicznościach możesz rozważyć “zejście” z Twoich oczekiwań finansowych i zwyczajnie – zaproponować podwyżkę w mniejszej kwocie.

Chcesz więcej wiedzy na temat rekrutacji i nie tylko?

Na blogu naszej agencji rekruterskiej czeka na Ciebie mnóstwo wartościowych artykułów, pośród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Cyklicznie publikujemy tam wpisy skierowane zarówno do pracowników i kandydatów, jak i osób zatrudniających (specjalistów HR, rekruterów, aż wreszcie – kierowników czy właścicieli firm).

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnionych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji

Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowego omówienia oferty
i dopasowania jej do Państwa oczekiwań.

Wyślij zapytanie