Outsourcing rekrutacji (RPO) – co to jest i jak działa?

Go back

Masz problemy z rekrutacją nowych pracowników? Zaczynasz dostrzegać, że rekrutacje, które prowadzisz “na własną rękę” (lub za pomocą swoich pracowników) przeciągają się w nieskończoność, a ich efekty są dalekie od oczekiwanych?

To mogą być oznaki, że czas pomyśleć o outsourcingu tych procesów – i przekazanie ich w ręce doświadczonych specjalistów. W tym artykule odkryjesz, czym jest outsourcing rekrutacji, jakie formy przybiera, a także jakie problemy może rozwiązywać.

Czym jest outsourcing w rekrutacji? Definicja RPO.

Outsourcing rekrutacji (z angielskiego Recruitment Process Outsourcing, czyli skrótowo RPO) to działanie, które polega na przekazaniu całości lub też części obowiązków związanych przygotowaniem i prowadzeniem procesów rekrutacyjnych – wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej.

Za sprawą RPO, Twoja firma może skupić się na swojej podstawowej działalności. Zaś sama rekrutacja zostaje powierzona ekspertom. W ramach takiego outsourcingu, specjaliści odpowiadają za kompleksowe zarządzanie wybranymi obszarami związanymi z pozyskiwaniem pracowników. Mogą zajmować się “wycinkiem” takiej pracy lub też całością – zaczynając od publikacji ogłoszeń, poprzez selekcję kandydatów, na ich zatrudnieniu, szkoleniu i onboardingu kończąc.

Rodzaje RPO (częściowy lub pełny)

Outsourcing w rekrutacji najczęściej występuje w dwóch odmianach.

  • Pierwsza to tzw. częściowy RPO, który polega na zlecaniu zewnętrznym ekspertom tylko wybranych etapów lub obszarów. Do ich obowiązków może należeć np. wyłącznie selekcja kandydatów.
  • Druga to tzw. pełny RPO, czyli kompleksowa obsługa wszystkich procesów rekrutacyjnych.

Który wybrać? Jak pewnie się już domyślasz – Twój wybór powinien korespondować z realnymi potrzebami Twojej organizacji. Jeśli chcesz się “pozbyć” kłopotów z rekrutacjami – możesz postawić na pełny outsourcing. Jeżeli natomiast zależy Ci na zachowaniu pewnej kontroli – lepszym wyborem będzie tylko częściowy.

Jak to działa? Jakie procesy można przekazać firmie zewnętrznej?

Jak już wspominaliśmy – pełne RPO oznacza, że firma zewnętrzna odpowiada za cały cykl Twojej rekrutacyjny. Do zakresu ich obowiązków należy wówczas m.in. opracowanie opisu stanowiska, przygotowanie i publikacja ogłoszeń o pracę, selekcja kandydatów, przeprowadzanie z nimi rozmów, a finalnie – także zatrudnienie czy dalsze szkolenia i onboardingi.

Z kolei częściowy RPO może objąć tylko wybrane fragmenty pracy agencji rekrutacyjnej.

W jego ramach możesz zlecić, chociażby: poszukiwania kandydatów do pracy (np. w ramach headhuntingu), ich weryfikację, selekcję oraz wiele innych.

Dla kogo, czyli jakie firmy najczęściej outsource’ują rekrutacje?

Po takie formy wsparcia sięgają zazwyczaj organizacje, które nie posiadają wystarczających zasobów (zarówno finansowych, ludzkich, jak i czasowych), aby zajmować się tym we własnym zakresie. Odpowiedzią na takie potrzeby są właśnie usługi firm zewnętrznych, które dysponują zarówno dedykowanym zespołem rekruterów, narzędziami, jak i wiedzą oraz umiejętnościami.

RPO sprawdza się szczególnie świetnie w firmach znajdujących się w fazie dynamicznego i intensywnego wzrostu (czytaj: charakteryzujących się dużym zapotrzebowaniem na nowe kadry).

Outsourcing w rekrutacjach wybierają także mniejsze organizacje oraz podmioty, które zwyczajnie nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na angażowanie własnych zasobów w procesy rekrutacji.

Jakie problemy z rekrutacjami rozwiązuje outsourcing tych procesów?

Firmy, które już miały okazję “spróbować” takiego outsourcingu, wskazują na jego kilka istotnych zalet. RPO rozwiązuje wyzwania związane między innymi z:

  • brakiem czasu na rekrutację,
  • brakiem odpowiednich zasobów (w tym ludzi lub narzędzi),
  • brakiem kompetencji oraz wiedzy na temat skutecznych sposobów i kanałów pozyskiwania kandydatów.

Korzyści dla firm korzystających z outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Dlaczego warto?

Jeśli udało Ci się bacznie prześledzić powyższe akapity, to już pewnie wiesz, że główne zalety RPO to: oszczędność czasu i pieniędzy, a także – lepsze dopasowanie kandydatów i zdecydowanie skuteczniejsze rekrutacje.

Outsourcing ma jeszcze jedną mocną stronę. Otóż, daje możliwość elastycznego zarządzanie procesami. To oznacza, że tego typu usługi (ich rozmiar i zakres) możesz dopasowywać do aktualnego zapotrzebowania Twojej firmy. Docenisz to zwłaszcza w okresach wzmożonego zapotrzebowania na nowych pracowników.

Czy outsourcing rekrutacji jest dla Ciebie? Sprawdźmy!

Jeśli borykasz się z wyzwaniami rekrutacyjnymi i chcesz przekazać je w ręce ekspertów – skontaktuj się z nami. Wspólnie opracujemy rozwiązanie. Twoja firma zyska przewagę konkurencyjną, a Ty będziesz w stanie skoncentrować się na kluczowych obszarach swojej działalności.

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnionych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji

Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowego omówienia oferty
i dopasowania jej do Państwa oczekiwań.

Wyślij zapytanie