W jaki sposób podejść do wyboru stylizacji na spotkanie rekrutacyjne, aby dopasować się do okazji, wyglądać profesjonalnie, podkreślić swoje kompetencje oraz wywołać pozytywne wrażenie na osobie rekrutującej? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie garść sprawdzonych wskazówek.
Z dalszej treści dowiesz się, jak dobrać strój, który nie tylko zrobi świetne pierwsze wrażenie, ale też pozwoli Ci czuć się pewnie i komfortowo. Oto praktyczny przewodnik po rekrutacyjnym dresscodzie – od biznesowej klasyki, po smart casual.
Dlaczego odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną ma tak duże znaczenie?
Wiemy, że ocenianie książki po samej okładce nie do końca jest w porządku i fair. Jednak liczne badania przeprowadzone na przestrzeni lat nie pozostawiają złudzeń.
Rekruterzy wyrabiają sobie opinię o kandydacie w ciągu pierwszych kilku sekund ich spotkania!
Co to właściwie oznacza? Odpowiednio dobrany strój na rozmowę kwalifikacyjną to nie tylko kwestia mody czy wygody. Przeciwnie! To wręcz Twoja “tajna broń” w walce o wymarzone stanowisko. Wiele osób rekrutujących otwarcie przyznaje, że zły ubiór może przekreślić szanse na zatrudnienie – i to nawet najbardziej kompetentnego kandydata.
Wnioski? To, jak się prezentujesz, mówi więcej niż tysiąc słów. Bez wypowiadania choćby słowa, wyłącznie za pomocą ubrań możesz pokazać swój profesjonalizm, wyrazić szacunek do rozmówcy i zrozumienie kultury firmy.
Zasady dresscodu. Jak dopasować ubiór do branży i stanowiska?
Wybór odpowiedniego stroju nie powinien być dziełem przypadku. Jeśli aplikujesz do korporacji – prawdopodobnie to właśnie garnitur może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem. Jednak w przypadku młodego startupu może sprawić, że rekruter będzie patrzył na Ciebie co najmniej ze zdziwieniem.
Oprócz rodzaju samej firmy (czytaj: jej branży), warto mieć na względzie typ stanowiska, o które się ubiegasz. Managerom zaleca się raczej pełny profesjonalizm. W ich przypadku marynarka to stylizacyjny must-have. Z kolei specjaliści mogą pozwolić sobie na nieco luźniejszy dress code.
Jak poznać kulturę firmy przed rozmową? Możesz pokusić się o przeprowadzenie małego śledztwa lub badania. Sprawdź media społecznościowe, przeanalizuj zdjęcia zespołu, a jeśli to nie pomoże – zwyczajnie zapytaj o to rekrutera.
Jeżeli nie do końca wiesz, jak się ubrać – stosuj się do tej prostej zasady. Mianowicie, podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze lepiej ubrać się odrobinę bardziej formalnie, niż stawić się na niej niedostatecznie eleganckim.
Rodzaje stroju w zależności do okazji
W świecie biznesu klasyka nigdy nie wychodzi z mody.!
- Business professional – panowie mogą postawić na garnitur w stonowanych kolorach (granatu, czerni albo szarości), białą lub jasnoniebieską koszulę oraz elegancki krawat. Panie z kolei – kostium lub garsonkę w podobnej palecie kolorów. Buty powinny być raczej klasyczne – panowie czarne lub brązowe, panie szpilki lub czółenka o umiarkowanej wysokości. Jeśli mowa o biżuterii – warto ograniczyć ją do niezbędnego minimum.
- Business casual – w jego przypadku panowie mogą zamienić garnitur na zestaw typu spodnie chino plus marynarka. W przypadku pań perfekcyjnie sprawdzi się elegancka spódnica lub spodnie w połączeniu z jednokolorową bluzką i żakietem.
- Smart casual polega na sztuce balansowania między elegancją a luzem. W tym podejściu doskonale sprawdzą się eleganckie jeansy (ciemne i koniecznie pozbawione dziur lub przetarć), koszula i marynarka. Dla pań – sukienka w casualowym kroju.
A co z t-shirtami, bluzami i dresami? Powiedzmy, że… są zarezerwowane dla bardzo małej i specyficznej grupy. Jeżeli aplikujesz na stanowiska związane z marketingiem, kreacją lub IT – możesz pokusić się o takie zestawy. Ze swojej strony doradzamy jednak większą powściągliwość i postawienie na 1 z 3 omówionych wyżej.
Sezonowość, czyli jak dostosować strój do pory roku?
Jeżeli spotkanie rekrutacyjne odbywa się w upalny dzień – panie mogą postawić na przewiewne żakiety z oddychających materiałów i eleganckie sukienki bez rękawów. W przypadku panów – warto postawić na lekką i przewiewną odzież wykonaną z wełny.
Zimą sprawdzi się natomiast elegancki płaszcz. Będzie to pierwszy element garderoby, którą prawdopodobnie dostrzeże rekruter. Pod spodem można włożyć sweter oraz marynarkę. Pamiętaj również o dopasowaniu obuwia, które będzie adekwatne zarówno do okazji, jak i warunków atmosferycznych.
Modowe wpadki – czego unikać na rozmowie o pracę?
Czy to wszystko? Oprócz listy dobrych praktyk, warto wziąć również pod uwagę elementy, które mogą działać na Twoją niekorzyść. Czego zatem NIE wypada zakładać na rozmowę kwalifikacyjną?
Absolutne NIE musimy powiedzieć wszelkiej maść przezroczystym elementom garderoby (bluzki, koszulki, spodnie, sukienki itp.). Długość ma znaczenie, dlatego mini spódniczki, krótkie spodenki, czy głębokie dekolty – też odpadają. Co włożyć na stopy? Z pewnością nie mogą być to klapki, sandały, ani kalosze.
Pierwsze wrażenie robi się nie tylko ubiorem, ale również makijażem czy fryzurą oraz biżuterią. Wszędzie kieruj się prostoą zasadą, która sprawdza się również w spotkaniach rekrutacyjnych: co za dużo, to nie zdrowo.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online?
Rozmowa zdalna rządzi się swoimi prawami. Mimo tego, że przed kamerą widać tylko wybraną część Twojej garderoby – oprzyj się pokusie pt. “założę tylko coś eleganckiego na górę, a dół pozostawię w dresach lub piżamie”. Dlaczego? Bo nigdy tak naprawdę nie wiesz, czy i kiedy trzeba będzie wstać.
Zasady ubioru podczas wideo rozmowy i rekrutacji online prowadzonej przez internet tak naprawdę nie różnią się niczym, od tej tradycyjnej. Potraktuj ją jak normalne spotkanie w biurze – stawiając na minimalizm, elegancję oraz estetykę.
P.S. Zadbaj o dopasowane tło (porządek w pomieszczeniu!) oraz dobre oświetlenie tego, co widać na ekranie, czyli: Twojej twarzy.
Stylizacyjna lista kontrolna przed rozmową kwalifikacyjną
Przygotowania do rozmowy polecamy zacząć minimum 1 dzień przed jej zaplanowaną datą. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to uniknąć ewentualnych wpadek.
- Skomponuj dopasowany stój – biorąc pod uwagę powyższe wskazówki.
- Sprawdź kondycję swoich ubrań – upewnij się, czy są wyprasowane, czyste i nie mają np. dziur.
- Przygotuj zapasowy zestaw – na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń (np. zabrudzenia lub ziszczenia).
W dzień rozmowy staw się odrobinę wcześniej, aby mieć czas na naprawienie ewentualnych niedociągnięć (np. poprawa fryzury, umycie butów itp.)
Potrzebujesz porad z zakresu rekrutacji?
Czekają one na Ciebie bezpośrednio na naszym blogu WBS. Jeżeli jesteś “po drugiej stronie” (czytaj: odpowiadasz za pozyskanie kandydatów do pracy) – rozważ skorzystanie ze specjalistycznego wsparcia naszej firmy. Prowadzimy klasyczne działania rekrutacyjne, a także działamy jako profesjonalna agencja headhunterska.