Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę i właśnie znalazłeś idealnego kandydata do pracy. Tylko… ile tak naprawdę będzie (lub powinno) Cię kosztować jego zatrudnienie? Jak ustalić wysokość wynagrodzenia, które będzie uczciwe zarówno dla pracownika, jak i dla Twojego budżetu?
Dodatkowo – w jaki sposób odnieść to do ogólny kosztów pracy, które ponosi Twoja firma? W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie zawiłości związane z wydatkami na kadry i pomożemy podjąć mądre decyzje płacowe. Poznasz nie tylko składowe kosztów pracowniczych, ale także praktyczne wskazówki dotyczące systemów wynagrodzeń, benefitów i aktualnych trendów rynkowych.
Co wpływa na koszty pracy i jak ustalać wysokość wynagrodzeń pracowników, aby pozyskiwać najlepszych kandydatów do pracy? Przekonajmy się!
Czym są koszty pracy? Jakie elementy się na nie składają?
Koszty pracy to nie tylko wypłata, którą przelewasz pracownikowi na konto. Mówiąc bardzo dosadnie – to prawdziwa “góra lodowa”, gdzie dla wielu widoczny jest jedynie jej wierzchołek. Jako pracodawca musisz liczyć się z całym pakietem wydatków: począwszy od wynagrodzenie brutto, poprzez składki ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa), podatek dochodowy, aż po dodatkowe świadczenia. Do tego dochodzą również inne koszty np. szkoleń, sprzętu służbowego czy benefitów pracowniczych, a przede wszystkim – wynagrodzenie, które Twój pracownik otrzymuje na tzw. rękę.
Jeśli już o nim mowa…
Jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia?
Ustalenie wysokości wynagrodzenia to jak układanie skomplikowanej układanki, w której każdy element ma swoje znaczenie.
Kluczową rolę odgrywają oczywiście umiejętności oraz doświadczenie kandydata. Im większe, tym wyższa jego cena rynkowa. Równie istotna jest sytuacja w branży i na rynku. Na przykład w IT stawki mogą “szybować w górę” – ze względu na niedobór określonych specjalistów. Dorzućmy do tego lokalizację (pensja w Warszawie vs. mniejszym mieście) oraz wielkość Twojej firmy, a otrzymamy pełen obraz czynników wpływających na finalną kwotę.
Koszty pracy w zależności od rodzaju umowy
Każda forma zatrudnienia niesie ze sobą inne obciążenia finansowe dla pracodawcy.
Umowa o pracę generuje najwyższe koszty pracy ze względu na pełne oskładkowanie ZUS oraz dodatkowe obowiązki po stronie pracodawcy.
Umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, czy o dzieło), a także współpraca w formie B2B mogą być tańsze, przynajmniej jeśli chodzi o koszty pracy po stronie pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że nie są zarezerwowane dla wszystkich i nie zawsze można stosować je legalnie. Dlatego, przed wyborem formy zatrudnienia, zawsze sprawdź aktualne przepisy i realnie oceń charakter planowanej współpracy.
Systemy wynagradzania pracowników – który wybrać?
Jeśli uda Ci się wybrać formę współpracy i dopasować do niej umowę – pora pochylić się nad tematem sposobu naliczania pensji. Wybór systemu wynagradzania pracowników jest jak dobór odpowiedniego stroju. Musi pasować do okazji i osoby. Do najpopularniejszych zaliczamy system czasowy (stała pensja – wypłacana miesięczna). Jednak… nie zawsze sprawdza się najlepiej.
Szczególnie w przypadku handlowców świetnie sprawdzi się system mieszany – oparty na stałej podstawie oraz prowizji, gdzie część wynagrodzenia zależy od wyników sprzedażowych. Z kolei system premiowy może zmotywować pracowników produkcji do zwiększenia wydajności. Kluczem jest dopasowanie systemu do specyfiki stanowiska i celów Twojej firmy.
Jak przeprowadzić analizę rynku wynagrodzeń?
Nadal nie wiesz, jaki poziom wynagrodzeń najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Zacznij od sprawdzenia raportów płacowych i popularnych portali z ofertami pracy.
Zwróć szczególną uwagę na widełki płacowe stosowane w Twojej branży, a także przyjrzyj się, jak prezentują się one w Twoim regionie. Stawki w dużych miastach mogą być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Nadal za mało? Pomocne mogą okazać się rozmowy z innymi pracodawcami oraz rekruterami.
Benefity pozapłacowe – czy warto je wprowadzać?
Benefity to jak wisienka na torcie – mogą przechylić szalę na Twoją korzyść podczas rekrutacji nowych pracowników, a także “zatrzymania” przy sobie obecnych.
Podstawowy pakiet (opieka medyczna, karta sportowa czy ubezpieczenie grupowe) to już standard, który po prostu trzeba mieć. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu przewagi – weź pod uwagę, że coraz większą popularnością cieszą się bardziej nietypowe formy. Zaliczamy do nich, chociażby: dodatkowe dni wolne, budżet na szkolenia, a nawet pełne lub częściowe dofinansowanie hobby (np. udziału w zawodach, eventach itp.).
Koszt takich benefitów stanowią zwykle od 5 do 15% podstawowego wynagrodzenia, ale ich wpływ na zadowolenie i lojalność pracowników może okazać się wprost bezcenny.
Prawne aspekty ustalania wynagrodzeń. O czym pamiętać?
W kwestiach prawnych nie ma miejsca na improwizację, bo taka – może skończyć się poważnymi konsekwencjami. W związku z tym – pilnuj aktualnej płacy minimalnej (zmienia się co roku), a przede wszystkim – pamiętaj o zasadzie równego traktowania. Te same stanowiska i podobne zakresy obowiązków powinny mieć również takie same lub bardzo zbliżone poziomy wynagrodzeń.
W tym obszarze może Ci się przydać regulamin wynagradzania, który będzie jasną instrukcją ile, komu i za co należy płacić.
Trendy w wynagradzaniu pracowników
Bezsprzecznie aktualny rynek ciągle ewoluuje. Pracownicy zaczynają bardzo cenić sobie elastyczność, która objawia się możliwością wyboru nie tylko rodzaju zatrudnienia, formy wykonywania pracy (na miejscu, zdalna, hybrydowa), ale także – wynagrodzeniami (między benefitami a wyższą pensją).
Praca zdalna wpłynęła na wyrównanie stawek między dużymi miastami a prowincją. Coraz popularniejsze stają się też wynagrodzenia, w ramach których pracownik sam dokonuje wyboru i osobiście komponuje pakiet benefitów. Niektóre firmy, aby jeszcze bardziej wyróżnić się na rynku i zachęcić kandydatów do aplikowania do pracy, wprowadzają 4-dniowego tygodnie pracy – i to bez obniżania pensji!
Lista kontrolna przy ustalaniu wynagrodzeń
Na koniec – przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną checklistę, która pomoże Ci ogarnąć temat wynagrodzeń.
- Zacznij od analizy rynku i budżetu firmy – nie zapominając o prawnych aspektach (minimalna krajowa to podstawa).
- Unikaj częstych wpadek, jak niejasne zasady premiowania czy zbyt duże różnice pomiędzy podobnymi stanowiskami (to prosta droga do konfliktów – nie tylko w zespole).
- Prowadź przejrzystą dokumentację płacową i regularnie weryfikuj, czy Twój system wynagrodzeń nadal spełnia swoje zadanie.
Szukasz pracowników? Sięgnij po wsparcie ekspertów.
Agencja rekrutacyjna WBS od lat zajmuje się wspieraniem polskich i zagranicznych firm z sektora finansowego i przemysłowego. Jeżeli chcesz szybko i skutecznie znaleźć wykwalifikowanych specjalistów – skontaktuj się z nami, a chętnie Ci w tym pomożemy.