Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej ?

Go back

Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu ludzi jest bardzo stresującą sytuacją, chcemy jak najlepiej się zaprezentować, mając na uwadze, iż od niej może zależeć nasza przyszłość zawodowa. W związku z tym poszukujemy vademecum, które odpowie nam na pytanie jak skutecznie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by otrzymać propozycję pracy, na której bardzo nam zależy.

Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną przede wszystkim przygotuj się do niej merytorycznie. Istotne jest również psychiczne nastawienie oraz dobranie stroju adekwatnego do sytuacji. Im lepiej będziesz przygotowany, tym większą masz szansę, aby odnieść sukces.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

  1. Umówienie się na spotkanie:
    Po wysłaniu aplikacji staraj się być dostępnym pod telefonem komórkowym. Gdy zadzwoni konsultant, który chce umówić się z Tobą na rozmowę rekrutacyjną, zapisz wszystkie niezbędne informacje: nazwę i adres firmy, godzinę spotkania oraz imię i nazwisko osoby prowadzącej spotkanie.
  1. Ponowne zapoznanie się z ogłoszeniem.
    Przed rozmową rekrutacyjną jeszcze raz zapoznaj się z ogłoszeniem o pracę, na które aplikowałeś – sprawdź, jakie wymagania stawia pracodawca i jakiej szuka osoby. Zastanów się ile kryteriów z ogłoszenia spełniasz oraz czego brakuje w Twoim doświadczeniu i w jaki sposób je obronisz.  Usystematyzuj własne doświadczenia zawodowe i zastanów się nad tym, co chcesz się o sobie powiedzieć i co jest Twoim zdaniem najistotniejsze.
  1. Informacje o firmie potencjalnego pracodawcy.
    Przed spotkaniem warto odwiedzić stronę internetową firmy, do której zostaliśmy zaproszeni, znaleźć informacje o niej w internecie, prasie lub wśród obecnych pracowników danej organizacji, aby zgłębić dodatkową wiedzę o instytucji. Na rozmowach rekrutacyjny bardzo często pada pytanie: „Co Pan/i wie o naszej firmie”? Warto więc przygotować sobie kilka informacji o instytucji, aby udowodnić dużą motywację do podjęcia pracy, o którą się ubiegamy, a także uzasadnić powód chęci związania się z danym pracodawcą.
  1. Znajomość języka obcego
    Jeżeli w ogłoszeniu pracodawca zaznaczył bardzo dobrą lub biegłą znajomość języka obcego, należy się przygotować, że rozmowa może odbyć się w określonym języku. Warto jest wtedy opowiedzieć sobie o własnych doświadczeniach i oczekiwaniach w tym języku, by przygotować sobie odpowiednie słownictwo oraz nie rozpraszać swojej uwagi bezpośrednio na rozmowie. Dobrze jest także przypomnieć sobie zwroty formalne i grzecznościowe oraz słownictwo specjalistyczne, które może być przydatne podczas rozmowy.
  1. Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
    Wielu z nas zastanawia się nad tym, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Przed rozmową przygotuj sobie pytania, które chciałbyś zadać, aby poznać więcej szczegółów dotyczących określonego stanowiska pracy lub uzyskać dodatkowe informacje o firmie. Ważne jest, aby nie wchodzić naszemu rozmówcy w słowo, jest to bardzo irytujące. Aby komunikacja była efektywna w pierwszej kolejności należy wysłuchać co druga strona ma do powiedzenia, a następnie, gdy jest taka potrzeba odnieść się do tego i wyrazić swoje wątpliwości lub zadać dodatkowe pytania.Pamiętaj, że zadając pytania na koniec rozmowy potwierdzasz zainteresowanie oraz motywację do podjęcia pracy w danej firmie.
  1. Dokumenty
    Zabierz ze sobą kopie CV (najlepiej w ilości odpowiadającej przewidywanej przez Ciebie liczbie rozmówców). Przygotuj wymagane lub mile widziane na danym stanowisku pracy certyfikaty, uprawnienia, zaświadczenia, portfolio (jeżeli jest wymagane), itp. Jeżeli pracodawca poprosi Cię o jakieś dodatkowe dokumenty, także zabierz je z sobą.
  1. Ubiór
    Na rozmowie jesteśmy oceniani także poprzez nasz wygląd zewnętrzny, dlatego ważne jest, aby zadbać o własny wizerunek. Na rozmowę należy ubrać się w strój biznesowy, tzn: panie – gustowny kostium lub elegancka sukienka; panowie – garnitur. Ważnym elementem garderoby są także buty – powinny być eleganckie i czyste! Brakiem profesjonalizmu jest ubieranie butów odsłaniających stopę (sandały, klapki itp.) Pamiętaj, by buty zakrywały stopę (piętę i palce) i pasowały do reszty ubioru.Na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się skromnie, ale elegancko i nie przesadź z dodatkami (duże broszki, korale czy paski w krzykliwych kolorach).
    Można również spróbować dowiedzieć się przed spotkaniem, jaki dress code obowiązuje w firmie, do której wybieramy się na rozmowę rekrutacyjną.
  1. Punktualność
    Na rozmowę rekrutacyjną nie możesz się spóźnić! Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna może być jedyną szansą, żeby przedstawić się i pokazać pracodawcy z jak najlepszej strony. Jeżeli z przyczyn losowych możesz się spóźnić na spotkanie, zadzwoń do pracodawcy i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Nie przychodź na spotkanie zbyt wcześnie, bo możesz być odebrany jako osoba niezorganizowana. Optymalny czas przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną to 5 – 15 minut przed wyznaczonym czasem.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania

Przed rozmową kwalifikacyjną kandydaci często poszukują w Internecie odpowiedzi na nurtujące ich pytania odnośnie przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej, czego mogą się spodziewać co do zadawanych pytań oraz jakie odpowiedzi są stosowne i wręcz mile widziane w oczach potencjalnych pracodawców.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Jest kilka istotnych zagadnień, które z pewnością zostaną poruszone podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak się do nich przygotować i udzielić na pytania rekrutacyjne najlepsze z możliwych odpowiedzi by przedwcześnie nie przekreślić swoich szans na zdobycie wymarzonej pracy ?

  1. Doświadczenie zawodowe
    Istotne jest tutaj skupienie się na doświadczeniu w obszarze, za który będziemy również odpowiadać na stanowisku, o które się ubiegamy. W sposób konkretny przedstawiamy nasze główne obowiązki w poprzednich miejscach pracy. Należy się również zastanowić czego w nawiązaniu do wymogów z ogłoszenia nam brakuje i jak te braki obronimy.
  1. Powody zakończenia współpracy
    Najlepiej jest powiedzieć prawdę w jak najbardziej przyswajalny sposób, nawet jeśli powód rozstania z poprzednim pracodawcą spowoduje utratę szansy zdobycia pracy. Celem tego pytania jest zbadanie powodów odejścia, aby uniknąć sytuacji, w których nowy pracownik zrezygnuje z pracy z dokładnie tych samych przyczyn. Jest to obustronna korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, którzy dzięki temu unikną niepotrzebnych frustracji.Zdecydowanie złym rozwiązaniem jest unikanie odpowiedzi na to pytanie bądź po prostu kłamanie.Należy wziąć pod uwagę, że potencjalny pracodawca może chcieć sprawdzić referencje i zapytać o powody rozstania z pracownikiem poprzedniego pracodawcę.
  2. Co sądzimy o poprzednim pracodawcy
    Wypowiadanie się na temat byłych pracodawców w sposób niepochlebny zawsze ma zły wydźwięk i jest źle postrzegane przez potencjalnych pracodawców. Nawet jeśli nasza opinia co do byłego pracodawcy jest słuszna, wypowiadając się o poprzednich pracodawcach w taki sposób możesz sprawić wrażenie osoby negatywnie nastawionej, nielojalnej oraz roszczeniowej. Najlepszym rozwiązaniem jest nie wdawanie się w szczegóły i pozostanie na neutralnej płaszczyźnie czyli na poziomie ogółu oraz skupienie się przede wszystkim na własnym doświadczeniu i sukcesach, a nie oczernianiu byłego pracodawcy.
  3. Pytania o charakter oraz osobowość
    Pytania tego typu mogą przyjmować różną postać. Mają one na celu sprawdzenie w jakim stopniu kandydat sam siebie zna.Podczas rozmowy rekrutacyjnej może pojawić się pytanie o naszą największą wadę. Ważna jest tutaj umiejętność dostrzegania swoich słabych stron oraz umiejętność radzenia sobie z nimi. Jeśli zostaniemy poproszeni o wymienienie naszych wad, powiedzmy o takich, które faktycznie nimi są, ale mają znikome znaczenie w perspektywie stanowiska, o które się ubiegamy. Jeśli jesteśmy nieśmiali, a praca na stanowisku nie wymaga częstego kontaktu z innymi osobami, to nie przekreśli to naszych szans, aby tę pracę dostać.Pamiętaj, aby przy podawaniu wady, podać również sytuacje w jakich ona się pojawia oraz jak sobie z tym radzisz.Złym pomysłem jest podawanie wad, które obniżają efektywność pracy na danym stanowisku (np. wspomniane bycie nieśmiałym w przypadku ubiegania się o stanowisko Handlowca) lub podawanie wad nie będących nimi tylko po to, aby pokazać się w jak najlepszym świetle np. bycie perfekcjonistą.

    Mogą się również pojawić pytania o nasze najmocniejsze strony. Ma ono na celu zweryfikowanie w jaki sposób kandydat siebie postrzega oraz co myśli na swój temat, a co będzie miało znaczący wpływ na jego pracę.

    Przykładowo, jeżeli kandydat uważa, że cechuje się niebywałą dokładnością, a w jego CV znajduje się masa literówek czy też totalny chaos w opisywaniu doświadczenia, oznacza to tyle, że po pierwsze tak naprawdę jest niedokładny, ale też, że nawet o tym nie wie, więc ciężko będzie go tej dokładności nauczyć.

    Unikaj tzw. modnych sloganów, które używają wszyscy, a które w żaden sposób nie odnoszą się do Twojej osoby. Na przykład „Jestem osobą kreatywną”. Od razu nasuwa się pytanie zwrotne „A co kreatywnego zrobił/a Pan/i w ostatnim tygodniu?”. Jeśli nie odpowiemy na nie w rzeczowy sposób wyjdzie na to, że pokłady kreatywności mamy znikome, a liczyliśmy na to, że nikt nie będzie chciał pogłębić tematyki naszej kreatywności.

  4. Oczekiwania finansowe
    Pytanie o oczekiwania finansowe cały czas powoduje pewien dyskomfort, jednakże trzeba być na nie przygotowanym, ponieważ pojawia się podczas większości rozmów kwalifikacyjnych. Celem pytania jest dowiedzenie się jak pracownik się ceni oraz czy po prostu firmę na niego stać. Mile widziane jest wskazanie konkretnej kwoty (brutto lub netto) poniżej, której nie chcemy „schodzić” lub widełek, które będą dla nas satysfakcjonujące. Oczywistym jest, że pracujemy po to, żeby zarabiać, więc nie należy wstydzić się mówić o tym jakie są nasze oczekiwania.Nie warto unikać odpowiedzi na to pytanie, tłumaczyć się ze swoich oczekiwań finansowych lub co gorsze od razu przechodzić do negocjacji. Dajemy wtedy sygnał, że w rzeczywistości nie jesteśmy pewni swoich kwalifikacji i być może nie zasługujemy na tyle ile oczekujemy.
  5. Dyspozycyjność do podjęcia nowej pracy
    „Kiedy mógłby Pan/Pani rozpocząć współpracę z nami?” – z pozoru proste pytanie, które nie powinno w drastyczny sposób wpłynąć na nasze powodzenie w procesie rekrutacji. Warto zauważyć, że w przypadku osób czynnych zawodowo odpowiedź w stylu „Mogę zacząć nawet od jutra” może powodować pewien dysonans. Świadczy to o tym, że jesteśmy skłonni zostawić obecnego pracodawcę z dnia na dzień, uniemożliwiając tym samym znalezienie nowej osoby na nasze stanowisko, która się wyszkoli i przejmie nasze obowiązki. Potencjalny pracodawca może się obawiać, że w przypadku otrzymania przez nas innej interesującej oferty jego również zostawimy w ten właśnie sposób.

 

Wyślij CV

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnionych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji