Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Go back

Masz to! Po napisaniu skutecznego CV i złożeniu aplikacji – odbierasz telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną do wymarzonej firmy. Czujesz, że jesteś na dobrej drodze, aby otrzymać pracę. Jednak pozostaje jedna, bardzo istotna rzecz – zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas spotkania “na żywo”. Jak to zrobić? Oczywiście, najpierw musisz zacząć od odpowiedniego przygotowania.

Poznaj definicję i kluczowe informacje na temat rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób się do niej przygotować, aby zachwycić rozmówcę i przekonać go, że to TY jesteś właśnie “tym” kandydatem do pracy? Przekonajmy się!

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna (nazywana również rozmową o pracę) to spotkanie pomiędzy kandydatem (osobą ubiegającą się o zatrudnienie w danej firmie) oraz rekrutującym (osobą odpowiedzialną za weryfikację i ewentualne podjęcie decyzji o zatrudnieniu). W wielu przypadkach po stronie przyszłego pracodawcy może zasiadać kilka osób (np. specjalista HR, bezpośredni przełożony potencjalnego kandydata, a także szef danego pionu czy właściciel całej firmy). Dokładny skład osobowy zależy oczywiście od specyfiki, przyjętych norm oraz zasad, jak i struktury organizacji.

Jeszcze kilka lat temu, rozmowy kwalifikacyjne przypominały bardziej przesłuchania, w których kandydaci byli po prostu “odpytywani”. Na szczęście, tego typu działania należą obecnie do rzadkości. Teraz większość firm stawia na dialog, w którym zarówno jedna, jak i druga strona mają czas, aby się wypowiedzieć oraz zwyczajnie – ze sobą porozmawiać.

Rozmowa kwalifikacyjna ma dwa cele – realizowane z dwóch różnych perspektyw.

  • Kandydata, który chce zaprezentować się z jak najlepszej strony i tym samym przekonać pracodawcę do przedstawienia oferty zatrudnienia.
  • Rekrutującego, który chce pozyskać niezbędne informacje i dowiedzieć się, czy dana osoba jest właśnie tą, której aktualnie szuka.

Jak przebiega rozmowa o pracę?

Może odbywać się “na żywo” – podczas stacjonarnego spotkania w biurze firmy. Jednak coraz więcej organizacji decyduje się również na rozmowy kwalifikacyjne w formie online (wideokonferencji). Choć te drugie są zazwyczaj zarezerwowane dla tzw. rozmów wstępnych, po których i tak następuje spotkanie offline.

W większości organizacji ma podobny przebieg. Rekruter na początku się przedstawia, opowiada trochę o firmie oraz mówi, w jaki sposób będzie przebiegał cały proces. Następnie zadaje Ci określone pytania, które mogą być punktem wyjścia do rozmowy i obustronnego dialogu. Na końcu jest również czas, w którym to Ty – jako potencjalny kandydat – możesz zadać swoje pytania.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Oto 4 główne kroki, które z pewnością Ci to ułatwią.

#1 Zbierz informacje na temat firmy i stanowiska

W tym obszarze pomocne będą takie źródła, jak: strona internetowa potencjalnego pracodawcy, jego kanały w mediach społecznościowych, a także poczciwa wyszukiwarka Google, w której z pewnością znajdziesz wiele cennych informacji. Jeśli chcesz – możesz zasięgnąć opinii na forach lub grupach tematycznych, a także – bezpośrednio u osób, które pracowały lub nadal pracują w tej organizacji.

Jeżeli od Twojej aplikacji minęło sporo czasu – jeszcze raz dokładnie zapoznaj się z ogłoszeniem, na które aplikowałaś/eś.

#2 Przygotuj się merytorycznie do rozmowy

Zastanów się, jakie przykłady z Twojego życia, dotychczasowej kariery czy opisy umiejętności, mogą spotkać się z zainteresowaniem Twojego rozmówcy. Dodatkowo, opracuj gotowe odpowiedzi na najbardziej popularne pytania, które towarzyszą praktycznie każdej takiej rozmowie.

Jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie o pracę?

Jeden z “klasyków”, o które z pewnością zapyta Cię rekruter, dotyczy naturalnie historii Twojego zatrudnienia. Poprosi Cię o opisanie swoich dotychczasowych obowiązków, dokonań, tego, z czego jesteś dumna/y oraz tego, w czym niekoniecznie Ci wyszło.

Kolejne z serii pytań typu must-have to oczywiście:

“Co wiesz o naszej firmie i dlaczego chcesz w niej pracować?”

“Jakie są Twoje mocne strony?”

“Jakie są Twoje słabe strony?”

“Dlaczego mamy wybrać właśnie Ciebie?”

To tylko kilka najpopularniejszych przykładów. Do puli pytań, które również mogą paść podczas tej rozmowy, zaliczamy te dotyczące: Twoich motywacji, wymarzonej pracy, planów na przyszłość, a także oczekiwanych zarobków.

Rekruter może dopytywać także o konkretne cechy np. to, czy odnajdujesz się w pracy zespołowej, umiesz działać pod presją czasu, a nawet jak zapatrujesz się na pracę w nadgodzinach czy delegacji. Oczywiście, większość z nich będzie zależała od rodzaju stanowiska, na jakie aplikujesz.

Ważne: pamiętaj, że nie na wszystkie pytania musisz udzielać odpowiedzi. Pytania o plany rodzicielskie, orientację czy religię są nie na miejscu i w ogóle nie powinny paść z ust rekrutera.

#3 Zaopatrz się w niezbędne dokumenty

Rekruter z pewnością będzie miał ze sobą Twoje CV oraz inną dokumentację (świadectwa pracy, szkolenia, dyplomy szkolne itp.), którą mu dostarczyłaś/eś. Jednak z własnego doświadczenia wiemy, że warto zaopatrzyć się w ich kopię i mieć je przy sobie jako formę “ściągawki”. To zawsze, choć trochę, ograniczy poziom Twojego stresu.

#4 Przygotuj swoje własne pytania

Kto powiedział, że tylko rekruter może zadawać pytania? Pamiętaj, że jest to ROZMOWA kwalifikacyjna, a to oznacza, że Ty również możesz pytać. Aby uniknąć niezręcznej ciszy – przygotuj listę tematów, które na 100% chcesz poruszyć.

Dzień rozmowy kwalifikacyjnej. Jak się przygotować?

Wreszcie jest! Nadszedł ten długo wyczekiwany dzień, w którym przyjdzie Ci się spotkać i porozmawiać z rekruterem. Na rozmowie o pracę bardzo istotne jest pierwsze wrażenie. Dlatego pamiętaj o dwóch niezwykle ważnych aspektach:

  • Po pierwsze – ubierz się stosownie do okazji. Postaw na stosowaną elegancję, która będzie dopasowana do organizacji, w której chcesz pracować. Biała koszula, garnitur czy marynarka, a do tego klasyczne obuwie – zawsze zdadzą egzamin. Wyjątkiem mogą być bardziej kreatywne stanowiska lub te związane z branżą IT. W tych obszarach rekruterzy na kwestie ubioru patrzą z przymrużeniem oka ;).
  • Po drugie – bądź punktualnie. Pod żadnym pozorem nie spóźniaj się, a najlepiej – pojaw się na miejscu kilka lub kilkanaście minut wcześniej.

Rozmowa zakończona i co dalej?

Dalej pozostanie Ci pożegnać się z przedstawicielem firmy, wrócić do domu i czekać na wiadomość z odpowiedzią. Jeżeli pójdzie Ci dobrze podczas rozmowy – istnieje spora szansa, że rekruter skontaktuje się z Tobą, aby przedstawić propozycję pracy lub zaprosić do kolejnego etapu rekrutacji (np. spotkania z przyszłym przełożonym lub dodatkowego testu).

Większość szanujących się organizacji wróci do Ciebie z feedbackiem – nawet jeśli nie zdecydują się na Twoją kandydaturę. Choć niestety nadal nie jest to regułą.

Chcesz podnieść swoje szanse na znalezienie zatrudnienia?

Na blogu agencji od rekrutacji WBS czekają wartościowe treści, dzięki którym zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności. Polecamy zaglądać tam regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Po nasze publikacje chętnie sięgają zarówno osoby poszukujące pracy, jak i specjalistów z działów HR, zawodowi rekruterzy, a także kierownicy i managerowie.

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnionych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji

Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowego omówienia oferty
i dopasowania jej do Państwa oczekiwań.

Wyślij zapytanie